تصویر روی جلد بازی Assassin's Creed Valhalla

کیش آدمکش یا عقیده قاتل، نام مجموعه‌ای است که به تازگی عنوان جدید خودش را با نام والهالا (Valhalla) به بازار عرضه کرده است. اساسین کرید والهالا داستان دوره وایکینگ‌ها را روایت می‌کند و شما بعنوان شخصیت اصلی بازی، یکی از همین وایکینگ‌های جنگاور هستید. فرقی نمی‌کند که این قسمت از مجموعه را بازی کرده باشید یا نه؛ در هر صورت با خواندن این مقاله، اطلاعات بدرد بخوری را بدست خواهید آورد و کلی نکته و ترفند خفن یاد خواهید گرفت. پس تا پایان، با بررسی گیم پلی و داستان بازی Assassin’s Creed Valhalla همراه ایستگاه بازی باشید تا شما را با 5 نکته طلایی از این بازی آشنا کنیم.

Assassin’s Creed Valhalla یک بازی اکشن نقش آفرینی است که توسط شرکت Ubisoft Montreal ساخته شد و شرکت Ubisoft در سال 2020 آن را منتشر کرد. این بازی دوازدهمین نسخه اصلی و بیست و دومین نسخه منتشر شده از سری بازی های Assassin’s Creed است که بعد از بازی Assassin’s Creed Odyssey به بازار عرضه شده است. داستان بازی به سال 873 بعد از میلاد مسیح بر می گردد. بازی داستانی خیالی را در زمان حمله وایکینگ ها به انگلیس روایت می کند. بازیکن شخصیت ایوور (Eivor) را کنترل می کند. ایوور یک مهاجم وایکینگ است که درگیر جنگ بین انجمن برادری قاتلان (Brotherhood of Assassins) و فرقه معبدیان (Templars) می شود.

بازی Assassin’s Creed Valhalla در تاریخ دهم ماه نوامبر سال 2020 برای مایکروسافت ویندوز یا کامپیوتر (PCپلی استیشن 4 (PS4ایکس باکس وان، ایکس باکس های سری ایکس و اس و سرویس بازی ابری گوگل، یعنی استیدیا (Stadia) منتشر شد. همچنین، نسخه پلی استیشن 5 (PS5) آن نیز در دوازدهم ماه نوامبر به بازار آمد. بازی Assassin’s Creed Valhalla نظرات مثبت منتقدان را دریافت کرد، که داستان و گرافیک بازی را تحسین کردند اما مشکلات فنی آن را مورد نقد قرار دادند.

داستان بازی اساسینز کرید 2021

شخصیت ایوور درحال حمله به غول در بازی اساسین کرید والهالا

بررسی گیم پلی بازی Assassin’s Creed Valhalla

Assassin’s Creed Valhalla یک بازی جهان باز اکشن ماجراجویی است که حول چندین مرحله مربوط به داستان اصلی و مراحل جانبی اختیاری متعددی شکل گرفته است. بازیکن نقش ایوور (Eivor)، که یک مهاجم وایکینگ است، را بازی می کند و رهبری دوستان وایکینگ خود در برابر امپراتوری آنگلوساکسون ها را بر عهده دارد. بازیکن امکان انتخاب بازی با شخصیتی مذکر یا مونث را دارد و قادر است تا مو ها، نقش و نگاره های جنگی صورت و بدن، لباس ها، زره و خالکوبی های ایوور را شخصی سازی کرده و به سلیقه خود در آورد. انواع مختلف سلاح هایی که در اختیار بازیکن قرار دارد، گسترش یافته است و شامل سلاح هایی همچون گندم کوب (Flail) و شمشیر های بزرگی که باید دو دستی گرفته شوند، می شود. مبارزات تغییر یافته است تا شخصیت قادر باشد تقریبا با هر اسلحه ای از جمله سپر ها، دو دستی کار کند.

در گیم پلی بازی Assassin’s Creed Valhalla هر وسیله ای که بازیکن جمع می کند، وسیله ای منحصر به فرد است. مکانیک دید عقاب (Eagle Vision) که در نسخه های قبلی وجود داشت، به شکل بینایی اودین (Odin Sight) در آمده است. بازیکن همچنین، حیوانی همراه خود دارد که کلاغی به نام سینین (Sýnin) است. از سینین برای دیده بانی مناطق اطراف استفاده می شود؛ شبیه به پرنده ها در نسخه های Origins و Odyssey.

تمرکز بیشتری بر بخش های مخفی کاری بازی، چه در حرکت کردن و چه در نبرد ها، گذاشته شده است. مخفی کاری های اجتماعی موجود در گیم پلی تمام نسخه های بازی Assassin’s Creed در این نسخه هم وجود دارد. ایوور می تواند نه فقط در اشیای محیطی ثابت، بلکه با گذاشتن کلاه خود روی سرش و قاطی شدن با اجتماع های خاصی، از دشمنان مخفی شود. ایوور می تواند وانمود به مردن کند، از کلاغ خود برای پرت کردن حواس دشمنان استفاده کند و از تیغ مخفی اش برای کشتن دشمنانی که به محل اختفایش نزدیک شده اند استفاده کند. در بین راه های مختلف بسیار، در صورتی که از ترکیب درستی از روش ها، تاکتیک ها و انتخاب سلاح ها استفاده شود، امکان کشتن همه غول های کلیدی بازی با یک ضربه نیز وجود دارد.

بازی Assassin’s Creed Valhalla ساختار مشابهی برای مراحل اصلی و مراحل فرعی اختیاری دارد. در حالی که خط داستانی اصلی در بازی های Assassin’s Creed قبلی، به طور خطی و یکنواخت در طول بازی پیش می رفت، در نسخه Valhalla بازیکن اغلب به قرارگاه اصلی و نیز مناطقی که قبلا از آن ها بازدید کرده بود باز می گردد. چرا که وایکینگ ها، اطلاعات مکان های جدید انگلیس را از طریق اکتشاف یا تماس مستقیم یاد می گیرند.

همه مراحل بازی لزوما با خشونت تمام نمی شوند و برخی از آن ها را می توان با استفاده از دیپلماسی حل و فصل کرد. انتخاب های بازیکن در مکالمات یا گیم پلی بازی، می تواند بر شخصیت ها و اتحاد سیاسی آن ها با شخصیت های غیر بازیکن اثر گذار باشد. گیم پلی بازی Assassin’s Creed Valhalla کم تر بر سیستم لول دهی سنتی تکیه دارد و در عوض، بیش تر بر انتخاب مهارت های شخصیت که توسط بازیکن قابل انتخاب است و در روند بازی بهبود می یابد، تمرکز دارد. سختی دشمنان، بر اساس مهارت هایی که بازیکن توانسته به دست بیاورد تعیین می شود.

تیم سازنده بازی Assassin’s Creed Valhalla سعی داشته تا دامنه وسیع تری از دشمنان مختلف را نسبت به نسخه های قبلی معرفی کند. آن ها می خواستند تا بازیکنان، حتی بعد از ده ها ساعت بازی کردن، مرتبا شگفت زده شوند. در این بازی، هر مدل دشمن توانایی های مخصوص به خود را دارند که از آن ها بر علیه بازیکن استفاده می کنند. کارگردان داستانی بازی، Darby McDevitt، گفته است که بازی 25 مدل دشمن مختلف دارد و هر کدام از آن ها چالش منحصر به فردی برای بازیکن به وجود می آورند. بعضی از دشمنان می توانند با همکاری یکدیگر حملات خاصی ترتیب دهند. دشمنان می توانند از اشیای موجود در محیط جهان بازی، به نفع خود استفاده کنند. برخی دشمنان حتی قادرند تا شیوه مبارزه بازیکن را یاد بگیرند و از خود در برابر حملات بازیکن دفاع کنند. دشمنان می توانند در طول مبارزات شخصیت خود را نشان دهند. به این معنی که مثلا بعضی از آن ها ممکن است از ایوور بترسند و با حالت تدافعی مبارزه کنند در حالی که بعضی دیگر بسیار پرخاشگر و با دل و جرات مبارزه می کنند.

ویژگی Conquest Battles که در نسخه Odyssey معرفی شده بود، در نسخه Valhalla نیز وجود دارد. با این تفاوت که نام آن ها به Assaults تغییر کرده و بازیکن با رهبری ارتش وایکینگ ها، به استحکامات دشمن حمله می کند. Raids جنگ های کوچک تری هستند که بازیکن با گروهی از مهاجمان به دشمن حمله کرده و منابع آن ها را تصرف می کند. به علاوه، بازیکن می تواند شخصیت های غیر بازیکن را برای کمک در این نبرد ها استخدام کند. بازیکن قادر خواهد بود تا یک مزدور وایکینگ یا Jomsviking بسازد. Jomsviking می تواند توسط بازیکن های دیگر استخدام شود تا به عنوان شخصیتی غیر بازیکن در بازی نقش آفرینی کند. بازیکن برای مراحل موفقی که Jomsviking او در آن ها شرکت داشته، جوایز اضافی دریافت می کند.

در بازی Assassin’s Creed Valhalla شاهد بازگشت قرارگاه ها، که از نسخه Black Flag به بعد وجود نداشت، هستیم. کارگردان بازی، اشرف اسماعیل (Ashraf Ismail)، در این باره اینگونه توصیف کرده است که: ((بیشتر کاری که در دنیای بازی انجام می دهید این است که در اتمام روز برای غذا خوردن به قرارگاه بروید.)) ماموریت ها از آن جا شروع شده و در آن جا پایان می یابند و بازیکن قادر خواهد بود تا ساخت انواع ساختمان های خاصی را مدیریت کند، که برای گیم پلی بازی نیز سودمند است. برای ساخت این سازه ها، بازیکن باید وایکینگ ها را در حمله برای به دست آوردن منابع، رهبری کند. به علاوه، بازیکن می تواند ازدواج های سیاسی برای ایجاد روابط بین قبایل ترتیب دهد. همانند نسخه Odyssey، بازیکن به عنوان ایوور قادر خواهد بود تا برای خود گزینه هایی برای ایجاد رابطه عاشقانه (از جمله روابط همجنس گرایانه) پیدا کند.

با وجود این که امکان حمل و نقل دریایی مجددا برای بازیکن فراهم شده است، مبارزات دریایی نیز به گیم پلی بازی Assassin’s Creed Valhalla بازگشته است. کشتی طویل (کشتی های درازی که وایکینگ ها از آن استفاده می کردند) ایوور، بیشتر از آن که در جگ با سایر کشتی ها مورد استفاده قرار گیرد، وسیله ای برای سفر هنگام لشکر کشی به قصد حمله و یا فرار از جنگ های زمینی است.

علاوه بر تمام این ها، بازیکن می تواند در فعالیت های مختلفی از جمله شکار کردن، ماهی گیری، زور آزمایی با وایکینگ های دیگر، مسابقات نوشیدن، چالش های رجز خوانی (که Ubisoft آن را به عنوان بتل رپ توصیف کرده است)، تاس بازی و سنگ تراشی شرکت کند.

شخصیت Eivor در بازیAssassin's Creed Valhalla درحال سفر به بریتانیا

داستان بازی Assassin’s Creed Valhalla چیست؟

در داستان بازی اساسین کرید والهالا وقتی ایوور (Eivor) کودک بود، او را وادار کردند تا شاهد مرگ والدینش به دست وایکینگ شروری به نام جنگ سالار کوتوه ظالم (Kjotve the Cruel) باشد. هجده سال بعد، ایوور که دیگر به جوانی تبدیل شده است، به جستجویش به دنبال کوتوه ظالم به منظور گرفتن انتقام، ادامه می دهد. اگر چه آخرین تلاش او به شکست ختم می شود، اما حداقل می تواند تبر پدرش را به دست آورد. به محض اینکه ایوور تبر را لمس می کند، رویایی شبیه به واقعیت از اودین (Odin) (خدای خدایان مردم اسکاندیناوی) می بیند. ایوور با کنجکاوی درباره رویا، با عارف محلی، به نام والکا (Valka)، مشورت می کند. والکا رویای دیگری را به ایوور نشان می دهد که در آن سیگورد (Sigurd) (برادر ناتنی ایوور) قبل از این که گرگ بزرگی به او و ایوور حمله کند، یک دستش را از دست می دهد. والکا رویا را به عنوان پیش گویی این که ایوور سر انجام به سیگورد خیانت می کند، تفسیر می کند که ایوور در این باره دو به شک بوده و آن را باور نمی کند. شاه استایربیورن (Styrbjorn) از قبیله کلاغ سیاه، پدر خوانده ایوور، ایوور را برای ادامه دادن به شکار کوتوه توبیخ و سرزنش می کند. چرا که این کار او، خطر بروز جنگی را در پی دارد که قبیله آن ها به تنهایی شانسی در برابرش ندارد. سیگورد، پسر استایربیورن و برادر ناتنی ایوور، از یک سفر دو ساله جنگی باز می گردد و با خود جواهراتی به همراه دو خارجی مرموز به نام های بسیم (Basim) و هایتام (Hytham)، از اولین اعضای انجمن برادری قاتلان، می آورد.

سیگورد پیشکشی که از بسیم و هایتام گرفته بود را به ایوور می دهد؛ یک تیغه مخفی (Hidden Blade). او سپس عملیاتی راه می اندازد تا کوتوه را برای همیشه نابود کند. بعد از گرفتن یک روستا از نیرو های کوتوه، شاه هارالد (Harald) به ملاقات ایوور و سیگورد می آید و حمایت خود را از کشتن کوتوه پیشنهاد می کند. با نیرو های هارالد، سیگورد حمله ای را به قلعه کوتوه رهبری می کند. بسیم و هایتام به ایوور اعتراف می کنند که به دنبال سیگورد به نروژ آمده اند تا کوتوه را به دست خودشان بکشند؛ اما توافق می کنند که ایوور این کار را انجام دهد. ایوور کوتوه را در نبردی تن به تن می کشد و قلعه اش را به تصرف در می اورد. در پرتو پیروزی خود، ایوور، سیگورد و استایربیورن برای یک دورهمی قبیله ای به قلمرو پادشاهی هارالد سفر می کنند. آن جا، هارولد قصدش را که متحد کردن همه قبایل نروژ و تبدیل آن به یک پادشاهی واحد تحت حاکمیت خودش است، اعلام می کند. استایربیورن وفاداری خود را به هارالد متعهد می شود که این کار او موجب خشم سیگورد می شود. او و ایوور وفاداران خود را به قبیله کلاغ سیاه می برند تا به انگلیس مهاجرت کنند؛ جایی که آن ها می توانند پادشاهی خود را فارغ از حکومت هارالد پایه گذاری کنند.

ایوور، سیگورد و قبیله کلاغ سیاه در یک اردوگاه متروکه در مرسیا (یکی از پادشاهی های آنگلوساکسون) مستقر می شوند و آن را ریون استورپ (Ravensthorpe) می نامند. آن ها به منظور حفظ جایگاه خودشان، تصمیم می گیرند تا با قبایل وایکینگ محلی و پادشاهی های آنگلوساکسون اتحاد ایجاد کنند. بسیم و هایتام فاش می کنند که فرمان باستانی ها (Order of Ancients) (یک حزب سیاسی مخفی) در انگلیس است و برای از بین بردن عاملان آن، روی کمک ایوور حساب می کنند. سر انجام، بعد از این که سیگورد عتیقه ایسو به نام Saga Stone را کشف می کند، باور می کند که شخصی است که از طرف خدایان نازل شده است. سیگورد توسط فولک، یکی از عاملان فرمان باستانی ها که قانع شده سیگورد از طرف ایسو (گونه ای باستانی و بسیار پیشرفته از موجودات انسان نما که مسئول سیب ها هستند) نازل شده است، اسیر می شود. ایوور و بسیم فولک را تا پناهگاه اش دنبال می کنند و او را می کشند. اما قبل از اینکه او را بکشند، او سیگورد را شکنجه و قطع عضو می کند؛ که همین امر باعث از دست رفتن دست راست و آسیب روحی او می شود.

سیگورد، در حالی که هنوز بر این باور است که او یک خداست، تصمیم می گیرد با ایوور به نروژ بر گردد. آن جا، سیگورد از یک معبد ایسو با سیستم کامپیوتری پیشرفته پرده بر میدارد. ایوور و ایگورد هر دو خود را به کامپیوتر متصل می کنند و به والهالا (Valhalla) (تالار بزرگی در آزگارد که متعلق به اودین است) منتقل می شوند؛ جایی که آن ها می توانند در بهشت از نبرد های بی انتها لذت ببرند. اگر چه ایوور به سرعت متوجه می شود که والهالایی که در آن هستند، صرفا یک شبیه سازی مجازی است و به همراه سیگورد از آن خارج می شود. پس از آن، آن ها با بسیم رو به رو می شوند که فاش می کند که ایوور، سیگورد و خود او به ترتیب، تناسخی از اودین (Odin)، تیر (Tyr) و لوکی (Loki) (خدایان مردم اسکاندیناوی) هستند. بسیم به قصد انتقام جویی برای بد رفتاری اودین با پسر لوکی، فنریر (Fenrir) (گرگ غول آسا در افسانه های اسکاندیناوی)، به ایوور حمله می کند. ایوور و سیگورد با همکاری هم، موفق می شوند تا بسیم را در کامپیوتر معبد به دام بیاندازند. سیگورد که متوجه اقدامات احمقانه خود شده بود، رهبری قبیله کلاغ سیاه را به ایوور واگذار می کند. بسته به انتخاب های ایوور در طول بازی، سیگورد یا تصمیم می گیرد در نروژ بماند و یا همراه ایوور به انگلیس برگردد؛ جایی که با ورودشان قبیله کلاغ سیاه به آن ها خوش آمدی قهرمانانه می گویند.

در زمان حال، لیلا حسن (Layla Hassan)، شان هاستینگز (Shaun Hastings) و ربکا کرین (Rebecca Crane) جنازه ایوور را در آمریکای شمالی نبش قبر کرده اند تا درباره قوی شدن عجیب میدان مغناطیسی زمین که باعث ایجاد اختلال در ارتباطات ماهواره ای جهانی شده است، اطلاعاتی به دست بیاورند. با مشاهده خاطرات ایوور، آن ها اینگونه استنباط می کنند که اختلال میدان مغناطیسی از معبد ایسویی که ایور بسیم را در آن شکست داد، سر چشمه می گیرد. لیلا به مکان معبد می رود، اما مجبور می شود برای محافظت از خودش در برابر تششعات کشنده ای که معبد از خود تولید می کند، عصای هرمس (قطعه ای از بهشت با قدرتی فراوان) را همراه خود بیاورد. وقتی داخل می شود، او به کامپیوتر وصل می شود و با بسیم رو به رو می شود که بیش از هزار سال آن جا زندانی بوده است. بسیم به لیلا نشان می دهد که چطور میدان مغناطیسی را مدیریت کند تا مطمئن شود که دیگر تهدیدی وجود نخواهد داشت. سپس همانطور که با آلثیا (Aletheia) (یکی از ایسو ها) نقشه کشیده بودند، عصای هرمس را دزدیده و از معبد فرار می کند. لیلا که حالا در معبد گیر افتاده است، با موجودی به نام ریدر (Reader) (که همان دزموند مایلز است) مواجه می شود و موافقت می کند که برای جلوگیری از انقراض حتمی بشر، با او همکاری کند. در همین حال، بسیم شان و ربکا را می بیند و درخواست قرار ملاقاتی با ویلیام مایلز می دهد. وقتی شان و ربکا آن جا را برای پیدا کردن ویلیام ترک می کنند، بسیم وارد انیموس (Animus) می شود تا از تمام راز های ایوور با خبر شود و بفهمد بچه هایش کجا رفته اند.

نکات و ترفندهای بازی اساسین کرید والهالا

  1. از قارچ های خود مراقبت کنید

درست مثل زندگی واقعی، مراقب رشد قارچ های خود باشید. در حالی که بیش تر غذا های جمع کردنی می توانند برای شما خوب باشند، قارچ هایی در بازی وجود دارند که به شما جون می دهند. به یاد داشته باشید که تنها قارچ های زرد رنگ برای خوردن مناسب هستند و اگر می خواهید شاهد کم شدن جونتان نباشید، از خوردن قارچ های سیاه خودداری کنید.

  1. شیشه ها را بشکنید

اگر چیزی ضعیف و شکننده به نظر آمد، احتمالا می توانید آن را بشکنید؛ از جمله شیشه پنجره ها. در حالی که برای جلوگیری از ورود، بعضی از آن ها با فلز تقویت شده اند، اما معمولا این شیشه ها را با تبر یا تیر شکسته تا وارد ساختمان شوید. اگر امکان داخل شدن از طریق پنجره وجود نداشته باشد، حتما با شکستن شیشه خواهید توانست به قفل در شلیک کرده و اینگونه راه خود به داخل ساختمان را باز کنید. با استفاده از بینایی اودین قادر خواهید بود جای این قفل های چوبی را پیدا کنید.

  1. در رجز خوانی ها شرکت کنید

سراسر مرسیا، شاعرانی پیدا خواهید کرد. با تمرین رجز خوانی و شعر خوانی با آن ها، این کار جذابیت شما را افزایش خواهد داد که در نتیجه قادر خواهید بود گزینه های جدیدی برای مکالماتتان آزاد کنید.

  1. درخواست کمک کنید

هر جا خود را گیر افتاده در شرایطی دشوار دیدید، می توانید تقاضای کمک کنید. اگر در والهالا به آب نزدیک باشید، می توانید با انتخاب گزینه Longship در منوی دایره ای بازی، از گروه خود بخواهید به کمک شما بیایند. تا زمانی که نزدیک به آب باشید، گروه شما با پرتاب تیر از روی آب، یاری رسان شما خواهند بود.

  1. از دید سینین و اودین استفاده کنید

کلاغ خود را برای استفاده از میدان دید بیشتر بفرستید، از توانایی تمرکز استفاده کنید و یک خط آبی جهت هدف شما را نشان خواهد داد. پس از نزدیک شدن به محل مورد نظر، آن منطقه با رنگ آبی مشخص شده است.

توانایی بینایی اودین در پیدا کردن اهداف ترور و در طول حمله ها بسیار کار آمد خواهد بود. با استفاده از دید اودین، قادر خواهید بود تا درخشش طلایی دوست داشتنی غنیمت ها را ببینید. آن ها به شکل بشکه هایی در قطب نمای بالای صفحه ظاهر می شوند.

نویسنده: تیم ایستگاه بازی

منبع: pcgamer

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...