تصویر روی جلد بازی Biomutant

ایستگاه بازی یکبار دیگر با سری مقالات بررسی جدیدترین بازی های ویدئویی خود، با شما است تا خاص‌ترین بازی نقش‌آفرینی تمام تاریخ را معرفی کند. Biomutant جدیدترین بازی شرکت Experiment 101 است که در آن، برای اولین بار می‌توانید بجای حیوانات نقش‌آفرینی کرده و یک جهان باز منحصربه‌فرد را تجربه کنید. بازی بایو میوتنت (Biomutant) که آن را به اشتباه بیوموتانت یا بایو موتانت هم می‌خوانند، قرار است برای پلتفرم‌های کامپیوتر (PC)، پلی استیشن (PS4) و ایکس باکس وان (Xbox) به بازار عرضه شود. در ادامه به بررسی گیم پلی و داستان بازی Biomutant خواهیم پرداخت و در آخر، تاریخ دقیق انتشار آن را مشخص خواهیم نمود.

برای اینکه Biomutant (تلفظ صحیح: بایو میوتِنت) را به فارسی ترجمه کنیم، اول باید بدانیم که این واژه از ترکیب دو کلمه جداگانه ساخته شده است؛ یعنی Bio و Mutant. Bio مخفف کلمه Biological و به معنی بیولوژیکی یا زیستی است و Mutant هم، جهش‌یافته معنی می‌شود. پس واژه Biomutant که برای عنوان بازی درنظر گرفته شده، به معنی “جهش‌یافته ازنظر زیستی” است.

بعد از سال‌ها انتظار، بالاخره قرار است تا شاهد انتشار بازی جهش یافته باشیم. Biomutant یک بازی اکشن نقش‌آفرینی است که اینبار، با هنرنمایی گربه‌ها انجام می‌شود! گربه‌هایی که شمشیر و اسلحه دارند و فنون کونگ‌فو بلد هستند. این بازی توسط شرکت سوئدی Experiment 101 ساخته شده و قرار است شرکت اتریشی THQ Nordic آن را منتشر کند. شرکت THQ Nordic زیرمجموعه شرکت Embracer Group است که در وین (پایتخت اتریش) قرار دارد.

موتوری که برای ساخت بازی بایو موتانت بکار گرفته شده، چهارمین نسخه از موتور آنریل انجین (Unreal Engine 4) است. مالکیت موتور آنریل انجین برای شرکت Epic Games است که بازی‌های مطرحی ازجمله Gears of War، Bullet Storm و Fortnite را بوسیله آن ساخته است. آنریل انجین به قدری در خلق صحنه‌های گرافیکی قدرت دارد که حتی در ساخت فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی مثل The Mandalorian و Westworld هم از آن استفاده شده است.

گرچه کیفیت و امتیاز نهایی بازی‌ها را نمی‌توان با اکتفا به همین یک مورد ارزیابی کرد، اما می‌شود اینطور نتیجه گرفت که بازی بیوموتانت ساخت قابل قبولی دارد و حداقل از نظر گرافیکی مشکلی نخواهد داشت.

برای اینکه بتوانید یک ارزیابی کلی از بازی Biomutant داشته باشید، با ایستگاه بازی همراه باشید تا در ادامه به بررسی گیم پلی و داستان بازی بپردازیم.

عکس شخصیت اصلی بازی Biomutant

بررسی گیم پلی بازی Biomutant

Biomutant یک بازی اکشن نقش‌آفرینی یا همان آر پی جی (مخفف Role-Playing Game به معنی نقش‌آفرینی) است که از دید سوم شخص ساخته شده است. بایو میوتنت یک بازی جهان باز (Open World) است که بازیکن قادر است تا آزادانه دست به هر کاری بزند و به هر جایی برود.

شما در بازی شخصیت یک جنگجوی پستاندار را در دنیایی پر از حیوانات جهش‌یافته کنترل می‌کنید. چیزی که این بازی را خیلی خاص کرده، این است که بازیکن می‌تواند شخصیت خود را از بین 6 کاراکتر انتخاب کند. یکی از عوامل سازنده بازی Biomutant در اینباره گفته است: ((بجای اینکه بگوییم می‌توانید شخصیت خود را از بین 6 کاراکتر انتخاب کنید، بهتر است بگوییم می‌توانید از بین 6 رشته دی ان ای (DNA) یکی را برای خود انتخاب کنید و آن را جهش دهید.))

اگر بخواهیم مفصل‌تر در اینباره صحبت کنیم، باید بگوییم که شما می‌توانید از بین 6 حیوان متفاوت که هر کدام از یک قبیله جدا هستند، یکی را انتخاب کنید و در گام بعدی آن را شخصی‌سازی کنید. جنسیت شخصیت را تعیین کنید، قد و شکل و فرم بدنش را مشخص کنید، موها و ناخن‌هایش را به سلیقه خود درآورید و ویژگی‌های این‌چنینی دیگری که همگی قابل شخصی‌سازی شدن هستند را تعیین کنید.

اما نکته‌ای که گیم پلی بازی Biomutant را خیلی خاص کرده و باید به آن توجه داشته باشید این است که هر انتخابی که کنید، تاثیر مستقیم روی گیم پلی بازی شما دارد. ناسلامتی این بازی یک نقش‌آفرینی است! پس باید هم شخصیتی که خلق می‌کنید منحصربه‌فرد و مخصوص خود باشد. برای مثال، اگر شخصیتی بسازید که بدن چاق‌تری داشته باشد، بدون شک شخصیت کندتری خواهید داشت که درمقابل، هم می‌تواند ضربه محکم‌تری بزند و هم در برابر ضربات دشمن مقاوم‌تر باشد.

سیستم مبارزه بازی بایو میوتانت به شما اجازه می‌دهد تا با دست خالی و با استفاده از سلاح‌های گرم و سرد، دشمنان خود را یک گوش‌مالی درست و حسابی بدهید. شما می‌توانید بخش‌های مختلف یک اسلحه را در طول بازی جمع کنید و با ترکیب این بخش‌ها، یک اسلحه عالی برای خود بسازید. مانند ویژگی‌های ظاهری که بر توانایی‌های شخصیت اصلی بازی تاثیر می‌گذاشت، هر کدام از این بخش‌هایی که برای ساخت اسلحه به کار می‌برید هم، بر سلاحی که درنهایت ساخته می‌شود تاثیر خواهد داشت.

گیم پلی بازی Biomutant اجزای جانبی را در اختیار بازیکنان قرار می‌دهد تا بتوانند در نبردها (بتل‌ها) موثرتر عمل کنند. این اجزای جانبی یا سرمازا هستند و یا الکتریکی. برای مثال، اگر جزء سرمازا را روی تفنگ خود نصب کنید، وقتی به دشمنانتان شلیک کنید، آن‌ها سر جای خود یخ زده و بی‌حرکت خواهند شد. گیمر می‌تواند در برابر ضربات دشمن به راست و چپ و یا به عقب جاخالی داده یا به بالا بپرد. همچنین، جدا از اینکه می‌توانید از امتیاز خود برای لول آپ کردن شخصیت اصلی استفاده کنید، می‌توانید امتیازات خود را صرف تقویت مهارت‌ها یا آزاد کردن فنون جدید هم بکنید.

در طول بازی، می‌توانید توانایی‌ها و ظاهر خود را با استفاده از جهش‌های ژنتیکی تغییر دهید و از اعضای بیو مکانیکی بهره ببرید. مثلا از بازوهای رباتیک برای دست و پای خود استفاده کنید یا برای خود پنجه و بال ماشینی بسازید. اگر هوشمندانه عمل کنید، می‌توانید با استفاده از این اعضای ماشینی، برتری‌های زیادی نسبت به دشمن خود پیدا کرده و نتیجه را به نفع خود تغییر دهید.

در گیم پلی بازی Biomutant متناسب با جایی که بازیکن قصد دارد برود، باید اجزای بدن، تجهیزات و وسیله نقلیه مناسب آن منطقه را داشته باشد. بازی، همچنین دارای سیستم پویای آب و هوایی و چرخه روز و شب است که بر گیم پلی و رفتار دشمنان تاثیر می‌گذارد.

گیم پلی بازی Biomutant امکان تیم جمع کردن را به بازیکن می‌دهد تا از بین شخصیت‌های غیربازیکن برای درگیری‌ها و دور دور کردن‌ها در نقاط مختلف نقشه، برای خود دار و دسته تشکیل دهد. کارها و تصمیماتی که پلیر (بازیکن) در طول بازی به عمل می‌آورد، می‌تواند بر روند بازی تاثیر بگذارد و داستان بازی Biomutant را به کلی تغییر دهد.

نکته جالب دیگری که در خصوص این بازی می‌توان به آن اشاره کرد، وجود تنها یک گوینده برای تمام شخصیت‌ها است که بهتر است نام او را “راوی” بگذاریم. راوی نه تنها جای شخصیت اصلی بازی Biomutant صحبت می‌کند، بلکه بجای دیگر شخصیت‌های غیربازیکن نیز حرف می‌زند و دیالوگ‌ها را روایت می‌کند.

عکس ملخ جهش‌یافته در بازی Biomutant

داستان بازی بایو موتانت چیست؟

اینکه داستان بازی Biomutant چطور پیش برود، کاملا بستگی به انتخاب‌ها و تصمیمات بازیکن دارد. همه چیز از آنجا شروع می‌شود که سیلی از مواد نفتی مسموم از زیر زمین بیرون می‌زند و درخت زندگی (Tree of Life) را آلوده می‌کند. این اتفاق باعث پخش شدن نوعی بیماری در بین جانداران می‌شود.

درخت زندگی 5 ریشه دارد که از طریق آن‌ها، به تمام جهان زندگی می‌بخشد. بازیکنان باید به سراغ انتهای هر کدام از این 5 ریشه بروند که جدا از مواد نفتی، یک موجود از خدا بی‌خبر درحال نابود کردنش است.

همچنین، 6 قبیله در داستان بازی Biomutant وجود دارد که 3 تا از آن‌ها تصمیم دارند تا درخت زندگی را نجات دهند ولی 3 تای دیگر میلی به انجام این کار ندارند. همانطور که فهمیدید، این قبایل از هم جدا شده‌اند و شما باید علاوه بر نجات دنیا، آن 6 قبیله را نیز دوباره باهم متحد کنید.

البته از آنجاییکه بایدی در این بازی وجود ندارد و بازیکنان کاملا آزادی عمل دارند تا هرطور که بخواهند داستان را جلو ببرند، شما می‌توانید با یکی از قبایل متحد شوید و دیگر قبیله‌ها را از سر راه بردارید.

قضیه درخت زندگی در داستان بازی بیوموتانت، شما را یاد بخش Galactic Readiness در بازی Mass Effect 3 می‌اندازد که نجات هر کدام از ریشه‌های آن، درصد شانس نجات دنیا را برایتان افزایش می‌دهد.

تاریخ دقیق انتشار بازی Biomutant

این بازی قرار بود در سال 2019 در دسترس بازیکنان قرار گیرد. در اوایل سال 2020 بود که شرکت سازنده بازی بایو میوتنت اعلام کرد که در اولین فرصتی که استودیو برای پخش بازی آماده باشد، تاریخ عرضه آن را مشخص خواهد کرد.

شرکت Experiment 101 بالاخره تاریخ دقیق انتشار بازی Biomutant را اعلام کرد. بازی Biomutant قرار است در تاریخ 25 می 2021 (4 خرداد 1400) برای کامپیوتر (PC)، کنسول پلی استیشن (PS4) و ایکس باکس وان (Xbox) به بازار عرضه شود.

نویسنده: تیم ایستگاه بازی

منبع: pcgamer

2 دیدگاه برای “معرفی و بررسی گیم پلی، داستان و تاریخ انتشار بازی Biomutant”

  1. نقش افرینی جای حیوونا باید خیلی خفن از اب در بیاد. فقط کاش تو فصل امتحانا منتشر نمیشد که درسو زندگیمونو مجبور نشیم ول کنیم بخاطرش.
    سایت نابی دارید الحق. خدا خیرتون بده. خسته شدیم از این سایت الکیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...