عکس جلد بازی Ghost of Tsushima

Ghost of Tsushima یک بازی اکشن ماجراجویی است که توسط شرکت Sucker Punch Productions ساخته شده و شرکت Sony Interactive Entertainment آن را در سال 2020 منتشر کرده است. بازی Ghost of Tsushima که یک بازی جهان باز است، داستان جین ساکایی (Jin Sakai)، سامورایی که ماموریت حفاظت از جزیره سوشیما در طول حمله اول مغول ها به ژاپن را بر عهده دارد، روایت می کند. بازی Ghost of Tsushima در تاریخ 17 جولای سال 2020 برای کنسول پلی استیشن 4 (PS4) به بازار عرضه شد. بازی Ghost of Tsushima برای جلوه های بصری و مبارزاتش بسیار مورد تحسین قرار گرفت؛ اما برای فعالیت های جهان بازش مورد نقد واقع شد. با ایستگاه بازی در بررسی گیم پلی، داستان، نکات و ترفندها، نقاط قوت و ضعف و امتیازات بازی گوست اف سوشیما همراه باشید.

گیم پلی بازی Ghost of Tsushima

بازی Ghost of Tsushima یک بازی اکشن ماجراجویی در سبک مخفی کاری است که از دید سوم شخص اجرا می شود. اگر چه بازی Ghost of Tsushima دارای جهان بازی پهناور و وسیع است، اما بازیکن بدون راهنما می تواند به راحتی در تمام محیط پرسه زده و به جستجو بپردازد. بازیکنان می توانند سوار بر اسب، به مکان های مختلف دنیای بازی سفر کنند. ابزاری شبیه به یک قلاب طناب دار برای دسترسی به مکان های صعب العبور در اختیار بازیکنان قرار داده شده است. بازی دارای ماموریت های جانبی و شخصیت های غیر بازیکن است که بازیکنان می توانند با آن ها تعامل کنند.

بازیکنان می توانند با استفاده از سلاح هایی مثل تاچی (Tachi)، که نوعی شمشیر ژاپنی است، به مقابله مستقیم با دشمنان بپردازند. از شمشیر تاچی، می توان برای زدن زنجیره ای از ضربات کشنده و مهلک، به دشمنان مشخص شده استفاده کرد. در مقابل، استفاده از ویژگی مخفی کاری، به بازیکنان این امکان را می دهد که از درگیری مستقیم با دشمنان جلوگیری کرده و در عوض از ابزار هایی مثل ترقه ها برای ایجاد حواس پرتی، بمب های دود زا برای گیج کردن دشمنان گوش به زنگ و کونای (Kunai) برای حمله به چند دشمن بطور همزمان، برای حمله بی سر و صدا به دشمنان استفاده کنند. همچنین، در بازی Ghost of Tsushima امکان دوئل تک به تک با شخصیت های غیر بازیکن نیز به صورت اختیاری وجود دارد.

بر عکس بیشتر بازی های ویدئویی، بالا ترین درجه سختی که (Lethal) باشد، کشتن دشمنان را سخت تر نمی کند. بلکه، حالتی واقع گرایانه را شبیه سازی می کند که بازیکن و دشمنان آسیب بسیار زیادی به یکدیگر وارد می کنند. به طوری که، همه نبرد ها با یک یا دو ضربه موفق به اتمام رسیده و یکی از طرفین جان خود را از دست خواهد داد. این ویژگی بازی Ghost of Tsushima توسط منتقدین بسیاری مورد ستایش قرار گرفت و به عنوان تغییری بنیادی در روند بازی مورد توجه قرار گرفت.

حالت بازی چند نفره Ghost of Tsushima با عنوان Legends در اواخر سال 2020 منتشر شد. در این حالت از بازی، بازیکنان می توانند مرحله های داستانی بازی را بر اساس اساطیر ژاپن با بازیکنی دیگر بازی کنند. یک حالت به اسم حالت گروهی (Horde Mode) نیز وجود دارد که گروهی چهار نفره از بازیکنان می توانند با موج هایی از دشمنان مبارزه کنند.

جین ساکای لب پرتگاه

داستان بازی Ghost of Tsushima چیست؟

در سال 1274، ناوگان جنگی مغولان که توسط ختون خان (Khotun Khan) فرماندهی می شد، در جزیره سوشیمای ژاپن پهلو گرفت. جین ساکایی به همراه دیگر سامورایی های محلی جزیره به رهبری عمویش لرد شیمورا (Lord Shimura) در تلاش برای دفع حمله مغولان، متحد شدند. جنگ با فاجعه به اتمام رسید. ارتش سامورایی ها قتل عام شدند، لرد شیمورا زندانی شد و جین ساکایی به طرز درد آوری مجروح شد. یونا، یک دزد محلی، جین ساکای را پیدا کرده و تا زمان بهبودی اش از او پرستاری می کند. جین ساکایی از یوکا می شنود که بیشتر جزیره به دست مغول ها فتح شده است. جین ساکایی در تلاش برای نجات لرد شیمورا به قلعه ختون در Castle Kaneda حمله می کند؛ اما از ختون خان شکست خورده و از بالای یک پل به پایین پرت می شود.

جین ساکایی می فهمد که خودش به تنهایی یا با استفاده از تاکتیک های جنگی سامورایی نمی تواند ارتش مغولان را شکست دهد. به همین خاطر، شروع به جستجوی جزیره به دنبال استخدام متحدانی برای خود و یادگیری تکنیک های جنگی تازه ای می کند که در ماموریت نجات لرد شیمورا به او کمک کنند. او موفق می شود یونا (Yuna)، برادر آهنگرش تاکا (Taka)، بازرگان دغل باز کنجی (Kenji)، کماندار استاد ایشیکاوا (Ishikawa)، سامورایی دختر ماساکو آداچی (Masako Adachi) و دوست قدیمی و مزدور جین، ریوزو (Ryuzo) و رونین کلاه حصیری (Straw Hat) (رونین با سامورایی های بدون استاد گفته می شد) را استخدام کند. هنگامی که جین ساکایی فعالیت های مغولان را مختل کرده و شهر ها را در سر تاسر جزیره آزاد می کند، مردم محلی جزیره به او به عنوان روح (The Ghost) ادای احترام می کنند.

تاکا قلاب مخصوصی می سازد که به جین در بالا رفتن از دیوار های Castle Kaneda کمک می کند. پس از بالا رفتن از دیوار های Castle Kaneda متحدان جین با علامت او، ماموریت نجات لرد شیمورا را آغاز می کنند. ریوزو و کلاه حصیری ها، نیازمند و گرسنه، به جین ساکایی خیانت می کنند تا جایزه ای که مغولان برای سر او گذاشته اند را دریافت کنند. اما جین موفق به دفتع از خود در برابر آن ها شده، لرد شیمورا را آزاد می کند و Castle Kaneda را باز پس می گیرد.

با وجود پیروزی آن ها، ختون خان از قبل آن جا را ترک کرده تا به کمک افراد ریوزو، قلعه لرد شیمورا را فتح کند. برای باز پس گیری قلعه شیمورا، جین، نوریو (Norio)، راهبانش و قبیله یاریکاوا (Yarikawa) را استخدام می کند. لرد شیمورا نیز دزد دریایی محلی جزیره، گورو (Goro) را استخدام می کند تا پیام درخواست کمکش را به همراه اعلامیه ای مبنی بر این که او قصد دارد تا جین را به عنوان وارثش انتخاب کند، به شوگان (Shogun) قاچاق کند. با در اختیار گرفتن ارتشی تحت فرمان لرد شیمورا و نیرو های کمکی شوگان که در راه رسیدن به جزیره هستند، جین موفق می شود تا زره اجدادی خانواده خود را از محافظ قبیله ساکایی، یعنی یوریکو (Yuriko) بگیرد. یوریکو همچنین، به جین یاد می دهد که چطور سم درست کند.

جین، در نیمه های شب برای رو به رو شدن با ریوزو بیرون می زند؛ اما به همراه تاکا توسط ختون خان گیر می افتد. ختون خان از او می خواهد که تسلیم شود. زمانی که او تسلیم را نمی پذیرد، ختون خان تاکا را به عنوان مجازاتی برای جین می کشد. زمانی که نیرو های کمکی سامورایی شوگان می رسند، جین با کمک یونا موفق به فرار می شود. لرد شیمورا حمله سختی را به قلعه شیمورا رهبری می کند و قادر است تا مغولان را در دژ داخلی قلعه حبس کند. اما در مقابل، ختون خان به تاکتیک های جنگی غیر معمول متوسل می شود که تلفات سنگینی به سامورایی ها وارد می کند. جین با پی بردن به این حقیقت که در صورت مقابله رو در رو با مغولان، سامورایی های بیشتری جانشان را از دست می دهند، با عمویش مخالفت کرده و در عوض تصمیم به مسموم کردن مغولان می گیرد.

جین به قلعه نفوذ کرده و غذای مغول ها را مسموم می کند. او مجددا با ریوزو رو در رو می شود و در یک مبارزه، بعد از اینکه ریوزو از تسلیم شدن امتناع می کند، او را می کشد. با وجود این که قلعه بدون خونریزی باز پس گرفته می شود، معلوم می شود که ختون خان مجددا رفته بوده است تا به شمال جزیره لشکر کشی کند. لرد شیمورا نیز، از این رفتار جین بسیار خشمگین می شود. از آن جایی که لرد شیمورا می داند شوگانی ها خواهند خواست تا کسی را به عنوان مجازات اعدام کنند، از جین می خواهد تا یونا را بلا گردان خود کرده و او را مقصر جلوه دهد. اما جین، با پذیرفتن کامل نقش خود به عنوان روح، در خواست او را رد می کند. جین به خاطر جرم هایش دستگیر شده اما به محض اینکه یونا از جای ختون خان با خبر می شود، موفق به فرار می شود.

همچنان که جین به دنبال پیدا کردن ختون خان است، در می یابد که ختون خان طرز ساخت سمی که او استفاده کرد را فهمیده و حال دارد از آن برای مسموم کردن ساکنین جزیره استفاده می کند. جین، مجددا متحدین خودش را جمع می کند و به قلعه آخر ختون خان در بندر ایزومی (Port Izumi) حمله می کند. او موفق می شود تا به بندر نفوذ کرده و ختون را روی ناو فرماندهی خودش بکشد.

با مرگ ختون خان، حمله مغول ها پتانسیل و قدرت خود را از دست می دهد و جریان جزر و مد نیز به نفع سامورایی ها تغییر می کند. لرد شیمورا جین را احضار می کند و به او اطلاع می دهد که از آن جایی که شوگان روح را تهدیدی برای دوام و پایداری سوشیما تلقی می کند، او قبیله ساکایی را منحل کرده و حکم اعدام جین را صادر کرده است. جین و لرد شیمورا، با یاد آوری چیز هایی که هر دو از دست داده اند، با بی میلی به مبارزه با یکدیگر مشغول می شوند؛ که در نهایت جین به عنوان پیروز نبرد ظاهر می شود. جین امکان انتخاب گزینه گذشتن از جان لرد شیمورا و هم چنین دادن مرگی شایسته یک مبارز و کشتن او را در بازی Ghost of Tsushima خواهد داشت. اما صرف نظر از اینکه جین کدام گزینه را انتخاب می کند، او باید باقی عمر خود را به عنوان مردی که تحت تعقیب است، به عنوان روح سوشیما، فراری باشد.

نیمرخ جین ساکای شخصیت Ghost of Tsushima

نکات و ترفند های بازی شبح سوشیما

 • استاد مبارزات شوید

بازی Ghost of Tsushima بیشتر درباره بخشنده بودن در مبارزات است. اما شما باید یاد بگیرید که چطور با هر نوع دشمنی، اعم از شمشیر زنان، زره پوشان و نیزه داران، جنگیده و او را شکست دهید. مثلا وقتی یک نیزه دار به سمت شما خیز بر می دارد و یک چراغ نارنجی چشمک می زند، شما قادر نخواهید بود تا آن ضربه را دفع کنید. مگر آن که مهارتی را بسیار جلو تر در بازی، کسب کنید. در این صورت، شما باید با زدن دکمه دایره جا خالی دهید یا اینکه با زدن دکمه ضربدر به کنار بپرید. شما می توانید با زدن دکمه مربع حمه ای سریع کرده و یا با زدن دکمه مثلث ضربه ای سنگین وارد کنید. این دکمه ها، در صورتی که زمان بندی درستی در دفع کردن ضربات دشمن نداشته باشید، برای شما کار نخواهند کرد. همچنان که سطحتان بالا می رود، می توانید کومبو های جدید یاد بگیرید که بسیار کمک کننده خواهند بود. اگر غول یاسوهیرا کوگا را شکست دهید، می توانید به فن Heavenly Strike دست پیدا کنید که با زدن همزمان دکمه مثلث و دایره قابل اجرا است. اجرای این ضربه مقداری از Resolve شما را کم می کند، اما ضربه ای غیر قابل دفع کردن به دشمن وارد می کند که در جنگ با غول های بعدی مثل ریوزو به کار خواهد آمد.

 • منابع را بردارید

همیشه به یاد داشته باشید که به دنبال منابعی مثل ملزومات، سلاح های مصرفی مثل تیغه های پرتابی کونای، بامبو، پوست حیوانات و اقلام دیگری که می توانید معامله کنید، بگردید. با استفاده از این ها، می توانید زره خود، شمشیر هایتان، لباس ها و موارد دیگر بسیاری را ارتقا دهید. دشمنان معمولا منابع کار آمدی با خود به همراه دارند که پس از کشتن آن ها، می توانید آن ها را بردارید. همیشه بالای برج های نگهبانی، داخل ساختمان ها و دیگر مکان های غیر منتظره بازی را به دنبال منابع با ارزش چک کنید. از گل ها نیز می توانید برای خرید لباس و دیگر چیز ها استفاده کنید.

 • نقشه را فراموش نکنید

اگر مطمئن نیستید که در قدم بعدی باید چه کاری انجام دهید، لازم است بدانید که می توانید وظایف محوله را در نقشه مشاهده کنید. می توانید با استفاده از شوک راست زوم کرده، و اهداف راهبردی را به راحتی روی نقشه ملاحظه کنید. بهترین کار این است که تا جایی که می شود، ماموریت ها را در مسیری مستقیم دنبال کنید. اما انواع مختلفی از ماموریت های جانبی و اهداف کوچک تر نیز در بازی Ghost of Tsushima وجود دارند که به اندازه مراحل اصلی بازی اهمیت دارند.

 • باد الهی را دنبال کنید

باد الهی یا کامیکاز، برای نجات کشور از دست مغول ها، در ژاپن مورد احترام است. شرکت Sucker Punch آن افسانه را به عنوان روح پدر جین ساکایی، با بازی در آمیخته است. هر زمان ماموریتی داشته باشید که در نقشه مشخص شده باشد، باد ظاهر شده و در مسیر درستی که لازم است در پیش بگیرید، می وزد. این دقیقا مثل داشتن یک نقشه کوچک در صفحه بازی، بدون داشتن نقشه کوچک است! این ویژگی، یکی از نکات مهم در طراحی منحصر به فرد بازی Ghost of Tsushima است. تنها مشکل آن، این است که باد گاهی درست در مسیر غیر ممکن یک کوه یا یک آبشار می وزد.

 • از سفر سریع استفاده کنید

در بازی Ghost of Tsushima قادر خواهید بود تا از طریق سفر سریع، به بسیاری از مکان هایی که قبلا در آن ها قدم گذاشته اید بروید. با وجود اینکه جزیره سوشیما مناظر فوق العاده زیبایی دارد، ممکن است ترجیح دهید بارها و بارها با اسب از برخی مکان ها رد نشوید. پس اگر لازم شد تا از این سر نقشه به آن سر نقشه بروید، استفاده از امکان سفر سریع (Fast Travel) راه آسان تری خواهد بود.

 • انجام وظایف سخت را به وقتی دیگر موکول کنید

اگر منتظر چالشی سخت و عظیم در تصرف کردن قلعه ها و یا رویارویی با رهبران مغول ها هستید، می توانید ابتدا با انجام ماموریت های جانبی، شخصیت خود را قوی تر و آماده کنید.

 • همیشه از تیغ های کونای خود استفاده کنید

بهترین سلاح های روح (جین ساکایی)، تیغه های کونای شما هستند. چاقو های کوچکی که می توانید مثل دارت پرتاب کنید. می توانید از آن ها برای از پا در آوردن مخفیانه چندین دشمن در یک لحظه یا گیج کردن آن ها برای این که بتوانید به آن ها نزدیک شده و کارشان را تمام کنید، استفاده کنید. تیغه های کونای، برای ماموریت های مخفیانه ای که گذشتن از دشمنان بدون دیده شدن کار سختی است، عالی هستند. با ارتقای این توانایی، می توانید تا پنج چاقو را به صورت همزمان به پنج دشمن پرت کنید. برای جایگزین کردن چاقو های پرت شده، مطمئن شوید که همیشه ملزومات را بر می دارید.

 • از سلاح های روحی خود استفاده کنید

شما می توانید به جز تیغه های کونای، در طول زمان، از تعدادی اسلحه مخفی کاری دیگر نیز استفاده کنید. با ارزش ترین آن ها، زنگ باد (Wind Chime) است. با استفاده از Wind Chime قادر خواهید بود تا حواس دشمن را پرت کرده و او را به نقطه ای که Wind Chime را پرت کرده اید بکشانید. این اسلحه به شما کمک می کند تا دشمنان را مخفیانه و بی سر و صدا بکشید؛ مخصوصا وقتی تعدادی از آن ها با هم هستند. همچنین، می توانید از بمب های دود زا، ترقه ها، بمب های پود مشکی (همان نارنجک های کوچک) و بمب های چسبنده نیز بهره ببرید.

 • خود را با طلسم هایتان مجهز کنید

طلسم های اوماموری (Omamori Charms) لوازمی هستند که توانایی های ویژه ای به شما در نبرد ها یا در جستجوی اقلام موجود در سراسر نقشه، می دهند. شما می توانید آن ها را در معابد شینتو (Shinto Shrines) پیدا کنید؛ اما آن ها در سر تا سر نقشه پراکنده شده اند. شما با دنبال کردن روباه های معابد ایناری (Inari Shrines) که در نقشه پنهان هستند، می توانید برای حمل شمشیر های خود، جای بیشتری آزاد کنید. این طلسم ها به شما جون بیشتر، سلاح بیشتر یا شانس بیشتر ترس انداختن در دل دشمنان را می دهند.

 • درجه سختی بازی را تنظیم کنید

شما می توانید میزان سختی بازی را در هر زمانی از آسان به متوسط یا سخت تغییر دهید. جالب است بدانید که این گزینه، فقط بر مبارزات اثر می گذارد. اگر در حال جنگیدن با یکی از غول های سخت بازی Ghost of Tsushima که یک استاد شمشیر زنی است هستید، می توانید میزان سختی بازی را فقط برای آن مبارزه کم کنید.

 • از موضع سامورایی خود استفاده کنید

اگر در حال گرفتن سطح یا اصطلاحا لول آپ شدن هستید، باید همیشه از اینکه رهبران مغول ها را می کشید اطمینان حاصل کنید. وقتی آن ها را می کشید، امتیازی می گیرید که مواضعی جدید را آزاد می کند. این مواضع، توانایی نفوذ به استحکامات و دفاعیات بعضی اهداف خاص را به شما می دهند.

 • لانه های روباه را پیدا کنید

شما به تمام کمکی که می توانید بگیرید نیاز دارید. با استفاده از طلسم ها، می توانید به توانایی های خود بیافزایید. برای بهره گیری از ظرفیت بیشتری از طلسم ها نیز، می توانید روباه ها را تا رسیدن به معابد ایناری دنبال کنید.

نویسنده: تیم ایستگاه بازی

منبع: IGN

2 دیدگاه برای “بررسی گیم پلی و داستان بازی Ghost of Tsushima”

 1. این بازی آشوبی تو لندن به پا میکنه و تکنولوژی پیشرفته شهر و رانندگی به سبک اروپایی غافلگیرم کرد!
  مرسی از زحماتتون و تیم مجرب شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...