امکان ندارد گیمر باشید و اسم خدای جنگ رو نشنیده باشید. بازی گاد اف وار 5 رگناروک (God of War 5: Ragnarok) محبوب‌ترین و پرمخاطب‌ترین بازی انحصاری سونی برای کنسول پلی اسیشن 4 و 5 (PS4 و PS5) است که عقل را از سر هر بازیکنی می‌پراند. اگر سری بازی‌های خدای جنگ را دنبال کرده باشید، می‌دانید که شخصیت کریتوس چگونه ساعت‌ها شما را غرق بازی روی صندلی میخکوب می‌کند. ایستگاه بازی در این پست به معرفی و بررسی گیم پلی و داستان بازی جدید سانتا مونیکا پرداخته و به سوالات درباره تاریخ دقیق انتشار گاد اف وار 5 رگناروک پاسخ می‌دهد.

یکی از غافلگیرکننده‌ترین خبرهایی که در PlayStation 5 Event به گوش رسید، پرده‌برداری از بازی جدید گاد اف وار، از سری بازی‌های خدای جنگ (God of War)، بود. این نسخه از بازی، قرار است دنباله گاد اف وار 2018 باشد که آن را با نام گاد اف وار 5 یا رگناروک می‌شناسند. البته عنوان رسمی آن هنوز تایید نشده است و “رگناروک” فقط حدس و گمان است.

بازی خدای جنگ 5 یک بازی اکشن ماجراجویی است که توسط استودیوی سانتا مونیکا (سازنده مجموعه بازی‌‎های God of War) درحال ساخت است و Sony Interactive Entertainment (همان سونی خودمان) قرار است آن را منتشر کند.

رگنوراک نهمین قسمت از مجموعه بازی‌های خدای جنگ خواهد بود که انحصارا برای کنسول پلی استیشن عرضه می‌شود. فعلا خبرها حکایت از آن دارند که این بازی فقط برای PS5 وارد بازار خواهد شد. اما از آنجاییکه ساخت بازی گاد اف وار 5 راگناروک برای سونی هزینه زیادی در بر داشته است، انتظار می‌رود که سونی برای فروش حداکثری، آن را برای کنسول PS4 نیز عرضه کند.

حدس و گمان‌ها حکایت از آن دارند که گاد اف وار 5 آغازگر رگناروک باشد. رگنوراک، آخرالزمان دنیا در افسانه‌های اسکاندیناوی است که در آن، همه چیز ازجمله خدایان نابود می‌شود. همانطور که در قسمت پایانی نسخه قبلی بازی یعنی God of War 2018 مشاهده کردید، فیمبول وینتر (زمستان 3 ساله) که در افسانه‌های اسکاندیناوی مقدمه رگناروک است شروع شده بود.

Cory Barlog کارگردان بازی، تایید کرده است که گاد اف وار 4 (2018) آخرین بازی نیست که کریتوس در آن حضور دارد. بعدها مشخص شد که بازی‌هایی که در آینده ساخته می‌شوند در اسکاندیناوی و به همراه آترئوس (پسر کریتوس) اتفاق خواهند افتاد. تاریخ انتشار بازی گاد اف وار 5 رگناروک، سال 2021 اعلام شده است.

گیم پلی بازی گاد اف وار 5 رگناروک

با وجود اینکه قرار است امسال شاهد انتشار بازی گاد اف وار 5 رگناروک باشیم، اما هنوز هیچ اخباری از گیم پلی آن پخش نشده است. از آنجاییکه از نظر زمانی احتمالا 3 سال از مرگ بالدور و شروع فیمبول وینتر در داستان نسخه هشتم مجموعه بازی‌های خدای جنگ می‌گذرد، انتظار می‌رود تغییرات و بهبودهای چشمگیر و موثری را در گیم پلی نسخه 5 آن، یعنی گاد اف وار رگناروک، شاهد باشیم.

بعنوان مثال تغییراتی در نحوه حرکت دوربین، سیستم انتخاب و ارتقای سلاح و مهم‌تر از همه، تغییر در عملکرد آترئوس. چراکه در نسخه قبلی بازی مشخص شد که آترئوس نیمی خدا و نیمی غول است و در اصل لوکی نام دارد. لوکی در افسانه‌های اسکاندیناوی، حیله‌گری دغل‌باز است که توانایی تغییر شکل و جنسیت خود را دارد. پدر لوکی غول بوده اما خودش با خدایان (اودین و تور) همنشین بوده است (که نشان‌دهنده این است که شخصیت آترئوس کاملا از همین افسانه خلق شده است) و با نقشه‌های هوشمندانه‌اش به آن‌ها کمک می‌کرده است. پس انتظار می‌رود آترئوس توانایی‌هایی بیشتر از آنچه در نسخه قبلی شاهد آن بودیم داشته باشد.

در صورت انتشار هر خبر جدیدی از گیم پلی بازی گاد اف وار 5 رگناروک این پست آپدیت می‌شود.

مروری بر داستان بازی God of War تا قبل از رگناروک

از آنجاییکه این بازی محبوبیت و شهرت بسیاری در بین گیمرها دارد، ایستگاه بازی تصمیم بر این گرفته است تا خلاصه داستان تمام قسمت‌های مجموعه بازی‌های گاد اف وار (God of War) را به تفکیک برای علاقه‌مندان جمع‌آوری کند.

داستان بازی God of War 1 (2005)

در زمان‌های خیلی دور و قبل از وقایع بازی، کریتوس کاپیتان ارتش اسپارتان بود و فتوحات و پیروزی‌های بسیاری را از آن خود کرده بود. اما در یکی از نبردهایش، مغلوب پادشاه بربرها شد و تا پای مرگ رفت. زمانی که دیگر امیدی برای کریتوس باقی نمانده بود و مرگ در یک قدمی‌اش بود، او آرس خدای جنگ یونان را برای کمک صدا زد. کریتوس قبول کرد که در خدمت خدای جنگ باشد و در عوض، به او قدرتی بدهد تا بتواند دشمنانش را شکست داده و امنیت لشکریانش را تضمین کند.

آرس پذیرفت و شمشیرهای هرج و مرج را به کریتوس داد. دو شمشیر که با زنجیرهای بلند به نشانه اینکه کریتوس خادم آرس است، به دور دست‌های کریتوس جوش خوردند. درنتیجه کریتوس توانست بربریان را شکست دهد و از آن به بعد خدمتگزار خدای جنگ باشد.

هرچه می‌گذشت، کریتوس بیشتر به فرد خونریزی تبدیل میشد که دیگر رحم و مروت در وجودش کشته شده بود. یک روز آرس دستور حمله به روستایی را به او داد که توسط پرستندگان الهه خرد، یعنی آتنا، اشغال شده بود. کریتوس هم غافل از اینکه آرس عمدا خانواده کریتوس را نیز به آن روستا آورده بود، تمام روستا را به خاک و خون کشید و زن و بچه خودش را نیز همراه تمام ساکنان روستا کشت.

کریتوس که بعدا به خودش آمد و متوجه قصد و نیت آرس شد، به فکر انتقام از او افتاد. پیشگویی که از آن حمله جان سالم به در برده بود، کریتوس را طلسم کرد تا خاکستر زن و بچه مرده‌اش تا ابد بدن او را بپوشاند. همین طلسم دلیل سفیدی رنگ پوست کریتوس شد و باعث شد به روح اسپارتا لقب گیرد.

کریتوس به این امید که از خاطرات آزاردهنده آن حادثه رهایی پیدا کند، خود را وقف خدمت به سایر خدایان کرد. در نهایت آتنا به او فرصت داد تا با کشتن خدای جنگ (آرس)، بخشیده شود.

در آخر، کریتوس با استفاده از جعبه پاندورا (جعبه‌ای که کشتن خدایان را برای آدمی ممکن می‌ساخت)، آرس را کشت و خودش به خدای جنگ تبدیل شد؛ اما خاطرات ناگوارش همچنان با او باقی ماندند.

داستان بازی God of War 2 (2007)

در ابتدای داستان بازی گاد اف وار 2، یک روز زئوس (خدای خدایان) به شکل عقابی ظاهر شده و قدرت‌‎های خدایی کریتوس را از او می‌گیرد تا درسی به او بدهد. زئوس به کریتوس پیشنهاد می‌کند که به خدایان وفادار بماند تا بخشیده شود؛ اما او پیشنهاد زئوس را رد می‌کند. زئوس هم با عصبانیت کریتوس و تمام لشکر اسپارتان را قتل عام می‌کند.

کریتوس توسط گایا (خدای زمین) که بدست زئوس کشته شده بود، از دنیای مردگان نجات پیدا کرده و برمی‌گردد تا با پیدا کردن خواهران سرنوشت (Sisters of Fate) دوباره گایا را زنده کند تا گایا بتواند از زئوس انتقام بگیرد.

کریتوس موفق می‌شود خواهران سرنوشت را پیدا کند. اما آن‌ها علاوه بر اینکه درخواست کریتوس برای زنده کردن گایا را رد می‌کنند، گذشته کریتوس را نیز تغییر می‌دهند تا آرس در جنگ با کریتوس پیروز شود. اما موفق نمی‌شوند و کریتوس هر 3 آن‌ها را می‌کشد و کنترل سرنوشت را بدست می‌گیرد و به زمانی برمی‌گردد که زئوس به او خیانت کرده بود.

کریتوس که حالا دوباره قدرت‌هایش را بدست آورده بود، به زئوس حمله کرده و چیزی نمانده بود که او را بکشد که آتنا دخالت کرده و مانع می‌شود. با صحبت‌های آتنا مشخص می‌شود که کریتوس دراصل پسر زئوس است. زئوس هم که خود پدرش را کشته بود تا بجای او بر تخت بنشیند، از ترس اینکه پسر خودش نیز همان بلا را بر سرش بیاورد می‌خواست کریتوس را بکشد.

در آخر، کریتوس در زمان سفر کرده و به لحظه‌ای که تایتان‌ها قتل عام شدند می‌رود و همه آن‌ها را نجات می‌دهد. بازی با دور هم جمع شدن کریتوس و متحدان تایتانی‌اش در کوه اُلیمپوس به پایان می‌رسد.

داستان بازی God of War 3 (2010)

داستان بازی گاد اف وار 3 درست از جایی شروع می‌شود که نسخه قبلی تمام شد. زمانی که کریتوس و متحدانش در کوه اُلیمپوس جمع هستند، پوسایدون (خدای دریاها) برای متوقف کردن آن‌ها می‌آید که کریتوس با کمک گایا او را می‌کشد و بعد خود را از کوه پایین می‌اندازد.

بنابراین، کریتوس یکبار دیگر خود را گیرافتاده در دنیای مردگان پیدا کرد. در آنجا روح آتنا را می‌بیند که متوجه شده درباره زئوس اشتباه می‌کرده است. برای نجات بشر، کریتوس باید اُلیمپوس (محل زندگی خدایان و تخت پادشاهی زئوس) را با خاموش کردن مشعل آن سرنگون می‌کرد.

سرانجام خدایانی ازجمله Hades (خدای مردگان)، Perses (خدای نابودی)، Helios (خدای خورشید)، Hercules (پسر نیمه‌خدای زئوس و خدای قدرت)، Hermes (خدای جاده‌ها و مسافران)، Cronus (خدای خدایان و پدر زئوس)، Hephaestus (خدای آتش)، Hera (ملکه خدایان و خواهر و همسر زئوس) همه در نبرد با کریتوس شکست می‌خورند. کریتوس حتی دست گایا را درحالیکه ازقبل زخمی بود قطع کرده و او را در دریا می‌اندازد و سرانجام موفق می‌شود شعله مشعل اُلیمپوس را خاموش کند. (نتیجه می‌گیریم نباید پا رو دم کریتوس گذاشت!)

درحالیکه آخرین نبرد بین کریتوس و زئوس درمی‌گیرد، گایا سرمی‌رسد تا هر دوی آن‌ها را نابود کند و این نبرد را به نبردی سه‌جانبه تبدیل می‌کند.

آخرین نبرد کریتوس در بازی، با روح آتنا است. او به کریتوس می‌گوید که زمانی که جعبه پاندورا را باز کرده تا آرس را شکست دهد، نیرویی شیطانی را آزاد کرده که بر تمام خدایان تاثیر گذاشته است. آتنا از کریتوس می‌خواهد تا قدرتی که گرفته است را برگرداند تا او بتواند همه چیز را از نو بسازد.

کریتوس هم که دیگر به همه خدایان بدبین شده بود، قبول نکرده و با شمشیر اُلیمپوس (شمشیری خداکش) خودش را می‌کشد. این کار باعث می‌شود قدرت کریتوس آزاد شده و یونان از نو ساخته شود. (چراکه با کشتن هر خدا، بخشی از آن ویران شده بود.)

در پایان، آتنا شمشیر را برداشته و کریتوس را رها می‌کند تا بمیرد؛ که البته این اتفاق نمی‌افتد.

پیش‌نیاز این مقاله:

گیم پلی و داستان کامل بازی گاد اف وار 4 (2018)

داستان بازی گاد اف وار 5 چیست؟

با توجه به جمله “رگناروک داره میاد” که در تریلر رسمی منتشر شده از بازی شاهد آن بودیم، انتظار می‌رود که داستان بازی گاد اف وار 5 رگناروک دنباله داستان نسخه قبلی، یعنی نسخه شماره 4 را روایت کند.

در پایان گاد اف وار 4 دیدیم که فیمبول وینتر شروع شده بود که این نشان‌دهنده نزدیک بودن راگناروک (آخرالزمان) است. و درواقع، در نسخه شماره 4 بازی گاد اف وار، وقوع رگنوراک پیش‌بینی شده بود. از طرف دیگر، در پایان دوم بازی که کریتوس به همراه آترئوس به خانه برمی‌گردند، آترئوس رویایی از آمدن تور را می‌بیند. در تریلر گاد او وار 5 نیز صحنه مردی را می‌بینیم که پتکی شبیه به پتک تور دارد.

2 فرضیه برای آمدن تور وجود دارد: 1) گرفتن انتقام پسرانش که توسط کریتوس کشته شدند 2) کمک گرفتن از کریتوس برای متوقف کردن رگناروک.

سوالات بسیاری درباره داستان بازی God of War 5: Ragnarok وجود دارد که متاسفانه تا فاش شدن اطلاعات بیشتری از بازی، بی‌پاسخ خواهند ماند. کریتوس که تاکنون محافظی قدرتمند برای آترئوس بود، حال که امکان دارد پسرش حتی از او هم قدرتمندتر شده باشد، چگونه با این قضیه برخورد خواهد کرد؟ آیا درگیری بین این دو که در خدای جنگ 4 روی کنسول PS4 شاهدش بودیم می‌تواند به نوعی دلیل وقوع رگناروک باشد؟ آیا پدر و پسر می‌توانند با ترکیب نیرو و توانایی‌های خود بعنوان یک تیم با تهدیدهای سر راهشان مقابله کنند؟

برای فهمیدن پاسخ این سوالات درباره داستان بازی، باید منتظر انتشار گاد اف وار 5 با عنوان احتمالی رگنوراک باشیم.

گاد اف وار 5 کی میاد؟

تاریخ انتشار بازی گاد اف وار 5 رگناروک در مراسم PS5 Showcase و در تریلر رسمی منتشر شده، سال 2021 اعلام شد اما هنوز خبری از تاریخ دقیق عرضه آن برای کنسول پلی استیشن (PS4 و PS5) در دسترس نیست.

با وجود اینکه هنوز اخباری از تاریخ دقیق انتشار گاد اف وار 5 رگناروک وجود ندارد و مشخص نیست این بازی کی میاد، اما احتمال این که بازی پرآوازه سونی برای پاییز سال 2021 عرضه شود زیاد است.

همچنین، به علت مشخص نبودن تاریخ عرضه، فعلا خبری از پیش‌خرید این بازی هم نیست.

نویسنده: تیم ایستگاه بازی

منبع: digitaltrends

39 دیدگاه برای “معرفی و بررسی داستان، گیم پلی و تاریخ انتشار بازی گاد اف وار 5 رگناروک برای PS4”

 1. شما بیشترتون بازی تموم نکردین یا اصلا داستان قبل درست متوجه نشدین خدایا ضعیف چیه کشک چیه… یه مشت نوب دارن نظر میدن اصلا حوصله تعریف درست بازی برای شما نوبا ندارم فقط خواستم بگم نوب همیشه زر میزنه زر بزنید بخندیم

 2. بیشتر گیتار میگن ثور کریتوس رو نابود میکنه چون ثور قدرت مند تره بعدش اتریوم بزرگ میشه و میخواد ثور رو بکشه.
  ولی ثور اون موقع مرده و اتریوس میره اولین رو بکشه

 3. اولش اترئوس پر کریتوس چرا چون اونجایی که پسر ثور با اذرخش میزنه کریتوس اترئوس میخواد کرتوسو نجات بده خشم اسپارتاییش فعال میشه چون کوچیکه نمیتونه کنترلش کنه پس از این جا معلومه که پسر کریتوسه نه ثور ،اگرم کریتوس بخواد تو سری بعد خدای جنگ بمیره دیگه بازی کردنش جذابیت نداره

 4. با عرض سلام .
  حدس گیمر های معروف اینه که آترئوس پسر کریتوس نیست بلکه پسر تور هست و کریتوس هم اینو میدونه و وقتی که تور میاد و آترئوس یعنی پسرش رو ببره آترئوس داستان رو میفهمی و آتیشی میشه و کریتوس رو به جنگ دعوت میکنه که کریتوس توی جنگ با پسر ناتنی خود کشته میشه

   • فیلمای مارول همش چرت و پرت گفته در مورد تور . در اصل توی اساطیر لوکی هیچ نسبتی با الاهگان نداره نه پسر توره نه اودین . فقط با اودین و تور مثا دوتا برادر که مرگ هم رو میخوان رقتار می کنن

  • داداش وقتی ثور میاد آترئوس بچه است چجوری می خواد کریتوس که قدرت شکافتن زمین رو داره شکست بده بعد کریتوس براش پدری کرده و آرزوست نمی تونه بکشتش

  • سلام اگر نبرد بین خدای جنگ و پسرش برسه خدای جنگ پیروز میشه واگه با ثور جنگ کنه باز برنده می شه ولی دوتا شون به قول شما پسر ناتنی کریتوس وثور باهم متحد می شن و کریتوس رو پیش پدرش می برن و شما دیدید که توی بازی های قبلی کریتوس تا می مرد باز از دنیای مردگان بر می گشت و توی خدای جنگ ۴ اتنا اومد سراغش پس این شاید ممکن باشه که اتنا بیاد از دنیای مردگان درش بیاره و یکی یکی مثل خدایان یونان زنده به گورشون می کنه به نظر تو کریتوس که خدایان یونان رو ازجمله زعوس رو کشت نمی تونه اترعوس رو بگشه وثور هم بکشه !!!!!؟؟؟؟

 5. در واقع این کریتوس هم امیده هم ناامید ولی با وجود داشتن هر۲ این ها بازم از سر ناچاری داره این همه میکشه و خون میریزه و… چون توی بازی طوری جلوه دادن که کریتوس اگه این کار رو نکنه بازی پیش نمیره و حتما باید با این شمشیر هایی که از سر همون گندی که تو گاد اف1 بالا آورد به راهش ادامه بده ما کلا داریم با یه شخصیتی بازی می‌کنیم که اگه کار خوبی انجام بده بازنده میشیم و اگه همچنان به این خونریزی و… ادامه بده هنوز امید برای پیروزی و به پایان رسوندن داستان وجود داره کلا اون سازندش سعی کرده با این بازی هیجان رو از بازیکن تخلیه کنه ولی با این حال چه کار ها و رفتار هایی که با سر هم کردن توی داستانش داره توی مغز بازی کننده حک میکنه حواستون باشه درگیر داستانش نشین که کلا از شرک و کفر تشکیل شده

  • سلام درسته ولی در گاد آف 4 شاهد بودیم که کریتوس, کریتوس گاد اف وار 1و2و3 نیست و سعی میکنه کمتر به کشتار ادامه بده و از نظر من داستان گاد اف وار 5 این طوری که با شروع پایان دنیا هیولاهایی متولد میشن که دنیا رو نابود میکن و کریتوس بعد از تمام کردن کار تور دنیا رو از دست هیولا ها پاک میکنه.

 6. سلام خسته نباشید
  کی میشه اینو از شما خریداری کرد؟
  من عاشق کشتن غول های گاد اف وار تو مرحله های مختلف هستم یعنی خدای جنگ منم نه این کریتوس قرمز رنگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...