تصویر روی جلد بازی Ratchet and Clank Rift Apart

بالاخره خبرهایی از انتشار بازی جدید رچت و کلنک به گوش رسید. بار دیگر با ایستگاه بازی همراه شوید تا به بررسی داستان، گیم پلی و تاریخ انتشار بازی Ratchet and Clank Rift Apart (رچت و کلانک شکستن هاله‌ی زمانی) برای PS5 بپردازیم. بازی راچت و کلانک تقریباً 20 سال هست که برای بازی‌بازان نوجوان ساخته می‌شود و نیاز به معرفی ندارد. پس بدون معطلی بریم سراغ بازیمون.

استدیو سازنده این بازی یعنی Insomniac Games (اینزامنیاک تلفظشه) از سال 2002 تا به حال، عنوان رچت و کلانک را به صورت انحصاری برای دستگاه‌های بازی (Console) شرکت سونی یعنی PS2، PS3، PS4 و پی اس 5 (PS5) عرضه کرده است. عناوین قبلی رچت و کلنک برای PS2 5 عدد و برای PS3 6 عدد می‌شد که آخرین عنوان قبل از شروع نسل PS4، Ratchet and clank Into the Nexus نام داشت.

بازی Ratchet and Clank Rift Apart در تاریخ 11 ژوئن سال 2020 برای پی اس 5 (PS5) معرفی شد و قرار است دقیقا یک سال بعد در همان تاریخ، یعنی 11 ژوئن سال 2021، برای این کنسول سونی عرضه شود.

داستان از جایی شروع می‌شود که رچت و کلنک وارد شهر معروف مگالوپولیس (Megalopolis) می‌شوند و شخصیت منفی بازی یعنی دکتر نِفاریوس (Dr.Nefarious) سعی دارد با اسلحه‌ی دیمنشنیتور راچت و کلنک را به سفری دور در زمان هدایت کند. آنجاست که رچت با کمک اسلحه‌اش به Dimentionator (دیمنشنیتور) شلیک کرده و باعث مصیبتی جدید می‌شود که در قسمت داستان بازی Ratchet and Clank Rift Apart در همین مقاله، قابل مشاهده است. استودیوی سازنده این بازی، یعنی اینزامنیاک گیمز، با کمک سخت افزار قدرتمند پلی استیشن 5 )پی اس 5 قصد دارد وجهه‌ای جدید و کاملا متنوع‌تر از شهر مگالوپولیس (Megalopolis) قبلی که در بازی Ratchet and Clank Into the Nexus برای PS3 شاهد بودیم، در اختیار گیمرهای نوجوان قرار دهد.

این بازی با موتور بازی‌سازی که اینزامنیاک انجین نام دارد ساخته و طراحی خواهد شد. این موتور که به صورت شخصی برای این استودیو می‌باشد، قبلا در ساخت بازی اسپایدرمن 2018 (Marvel’s Spiderman 2018) مورد استفاده قرار گرفته است.

در ادامه به ما ملحق شوید تا با داستان، گیم پلی و 4 اسلحه کاراکتر اصلی بازی Ratchet and Clank Rift Apart آشنایتان کنیم و ببینیم تاریخ دقیق انتشار آن کی خواهد بود.

شخصیت‌های اصلی بازی (رچت و کلنک) که بنظر مرده افتادن رو زمین

بررسی گیم پلی بازی Ratchet and Clank Rift Apart به‌همراه 4 اسلحه کاراکتر اصلی

سبک گیم پلی بازی Ratchet and Clank Rift Apart اکشن ادونچر (Action-Adventure) می‌باشد و زاویه دید بازیکن سوم شخص (Third Person Shooter) است. این بازی دارای گیم پلی خطی می‌باشد که از تنوع دنیایی بالایی برخوردار است.

اکشن ادونچر بودن راچت اند کلانک ما را یاد خطی بودن دنیا و پیشروی مراحل از حالت آسان تا سخت می‌اندازد که هر بازیکنی راحت می‌تواند از پسش بر‌آید. این بازی مناسب برای سنین هفت سال بوده و برای هر تایپ (استایل) بازیکنی، اعم از حرفه‌ای و تازه وارد، مناسب است. همانطور که در بررسی گیم پلی بازی  Kenaتوضیح دادیم، دوربین سوم شخص (Third-Person) لازمه‌ی بازی اکشن اونچر است. چراکه بازی‌باز باید در کنار دنیای کوچکش، داشتن دید نامناسب را هم تحمل کند که این بی انصافی است.

در بازی رچت و کلنک باید به جنگ آدم‌های گماشته شده توسط دکتر نفاریوس یعنی تاگ فور لِس ها (Thug-4-Less) بروید. آن‌ها، آدم‌هایی با اسلحه هستند که سرعت کمی دارند اما درعوض می‌توانند صدمه بسیاری به شما وارد سازند. اما بابت صدمه نگران نباشید؛ چون در این شماره، برای اولین بار، به غیر از پرش، قابلیت جاخالی دادن یا Dodge را دارید و به راحتی می‌توانید از ضربات دشمنان در امان بمانید.

اگر کنسول PS5 داشته باشید، می‌توانید بازی رچت و کلنک را در دو حالت بازی کنید:

 • Performance Mode

در این حالت نرخ رزولوشن تصویر شما روی فول اچ دی (1080) قفل می‌شود ولی در عوض نرخ سرعت فریم بر ثانیه (fps) شما 60 خواهد بود.

 • Quality Mode

در این حالت نرخ تصویر شما روی فور کی (4K) که بسیار از فول اچ دی بهتر است، قفل خواهد شد که باعث می‌شود تا بافت‌های جدیدتری را در بازی مشاهده کنید. همچنین، نرخ اف پی اس شما روی 30 قرار خواهد گرفت.

بازی در چهار دنیا‌ی جدید قابل کاوش به تصویر کشیده می‌شود:

 1. سارگوسو (Sargosso)
 2. تورن آی وی (Torren IV)
 3. آردولیس (Ardolis)
 4. مگالوپولیس (Megalopolis)

در این چهار منطقه، شما با دزدان دریایی، دایناسور‌ها، روبات‌ها و آدم‌های فضایی در حال جنگیدن هستید.

در بازی رچت و کلنک شخصیت جدید (خانم) اضافه شده که بعد بیست سال کار عادی می‌باشد و بالاخره نوبتی هم باشه نوبت رچته که بره سر خونه و زندگیش! اسم این شخصیت به طور احتمالی رز یا روزِتا (Rossetta) می‌باشد که مانند رچت، موجودی به نام لومباکس (Lombox) است که یک چکش فلزی هم به همراه دارد. رنگ بدن رز با رچت متفاوت است و طوری که در تریلر بازی Ratchet and Clank Rift Apart مشاهده کردیم، رنگ مو‌هایش نقره‌ای است. این بازی به هیچ وجه دو نفره نیست ولی با جفت این شخصیت‌ها، یعنی رَچت و روزِت، به صورت انفرادی بازی خواهیم کرد.

لومباکس‌ها (Lombox) وظیفه دارند تا با شیاطینی که قصد نابودی جهان را دارند بجنگند. لومباکس‌ها در این نسخه بازی، مانند مامورین ویژه در دنیای واقعی عمل می‌کنند و مردم مانند سوپر استارها از لومباکس‌ها استقبال می‌کنند.

کارگردانی این بازی را شخصی به نام مارکوس اسمیت (Marcus Smith) بر عهده دارد که کاملا تازه کار است و رچت و کلنک، اولین عنوان بازی است که او  در کارنامه‌اش ثبت می‌کند.

در ادامه، با 4 اسلحه اصلی شخصیت رچت و روزت آشنا می‌شویم:

 1. Bust Pistol

مانند یک اسلحه کمری ساده است که به صورت یکنواخت و پشت هم تیر سبز رنگ پرتاب می‌کند.

 1. Shatter Bomb

بمبی چسبنده است که تا به دشمن اصابت می‌کند منفجر می‌شود.

 1. Topiary Sprinkler

بر روی دشمنتان اجرا کنید تا مانند تکه‌ای یخ، یک جا بند شود.

 1. The Enforcer

یک جور شات گان دو لول، که سه لول دارد و با هر شلیک می‌چرخد و ضربه سختی به دشمنانی که در کنار هم قرار گرفته‌اند وارد می‌سازد.

در ادامه، شما را به بررسی داستان و تاریخ انتشار بازی Ratchet and Clank Rift Apart دعوت می‌کنم.

عکس شخصیت دکتر نفاریوس با اسلحه دیمنشنیتور (Dimentionator)

داستان بازی Ratchet and Clank Rift Apart چیست؟

داستان بازی Ratchet and Clank Rift Apart دقیقا بعد از ماجرای Into the Nexus شروع می‌شود که آخرین سری از راچت‌های پی اس 3 است. در into the nexus ما شاهد  از کار افتادن دستگاه دیمنشنیتور (Dimentionator) بودیم. این طوریکه، Neftin Prog یا نِف از دیمنشنیتور درخواست می‌کند تا وندا (Venda) خواهرش را به جنگ غولی که با رچت آنجا هستند، احضار کند.

بعد از این درخواست خواهرش، از دیمنشنیتور می‌خواهد تا دروازه‌ای به ندررلم (Netherrealm) باز کند تا غول آخر بازی را با کمک رچت و وندا به دنیای نیستی (Netherrealm) هدایت کنند. بعد از اتمام ماجرا، دیمنشنیتور خراب شده و از بین می‌رود. حال رچت افسوس می‌خورد چرا از دستگاه دیمنشنیتور برای پیدا کردن موجودات دیگر شبیه به خود یعنی لومباکس‌ها (Lombax) استفاده نکرد.

حال، در مقدمه‌ی بازی Ratchet and Clank Rift Apart شاهدید که دکتر نفاریوس (Dr.Nefarious) اسلحه‌ای پیشرفته‌تر از قبلی و به همان اسم (یعنی Dimentionator) اختراع کرده و سعی دارد راچت و کلانک را به دنیای ندررلم بفرستد. در حالیکه دکتر نفاریوس اسلحه خود را به سمت رچت نشانه رفته و قصد شلیک کردن به او را دارد، رچت با شلیک گلوله‌ای بر خرطومی ورودی اسلحه، اصطلاحا دستگاه را بریک (Break) می‌کند و باعث مصیبت بزرگی می‌شود. او با این کارش نابودی واقعیت (Reality) جهان را از بین بُرد، (یعنی داره میبره.)

حال باعث به وجود اومدن خطای زمانی شده و هر از چند گاهی به یکی از دایره‌های فضایی بنفش شده و به زمانی قدیمی مثل دایناسورها وارد شده یا به آینده رفته و وارد دنیای مگالوپلیس پیشرفته می‌شود.

حالا رچت باید با کمک دوستان خودش، یعنی روزت و کلنک، از پس حیله‌های دکتر نفاریوس بر بیاید و دوباره اسلحه دکتر نفاریوس را منهدم و او را به سزای اعمال بدش برساند.

بازی رچت و کلنک کی میاد؟

شرکت سازنده، یک روز ثابت و یک تاریخ معین را برای معرفی و انتشار بازی خودش تعیین کرده است. یعنی بازی راچت و کلانک در تاریخ 11 جوئن 2020 در همایش لایو گیمز سونی معرفی شده و قرار بر این است که در تاریخ 11 جوئن سال 2021 به دست گیمرهای عزیز ایرانی برسد. تاریخ انتشار از این دقیق‌تر کجا پیدا می‌کنی؟

ناگفته نماند که مجموعه بازی های رچت و کلانک هیچوقت برای کامپیوتر عرضه نمی‌شوند. برخلاف دارندگان پلتفرم کامپیوتر، کاربران پلی استیشن 2 (PS2) می‌توانند از بازی‌های این مجموعه بهره‌مند شوند.

لازم به ذکر است بازی رچت و کلنک از نظر داستانی هیچ ربطی به Ratchet and Clank PS4 نداشته است و داستان از ادامه‌ی آخرین سری راچت و کلنک پلی استیشن سه (PS3)، یعنی Ratchet and Clank Into the Nexus می‌باشد.

نتیجه‌گیری ایستگاه بازی

این بازی هنوز نیاز به دَرز اطلاعات (leak) داره و نمی‌توان در کیفیت و ساخت آن نظر قاطعی داد. ولی من فرصت را به این سازنده با تجربه و بیست ساله میدهم و پیشنهاد می‌کنم شما هم این بازی رو تهیه کنید. چرا که نمره شماره قبلی (برای PS4) رضایت بخش بود. فعلا نمره 8  از 10 رو برای این شماره از راچت پی اس 5 در نظر گرفتم.

ممنون که تا اینجا همراه ایستگاه بازی بودید. شما را به خدای بزرگوار می‌سپارم.

نویسنده: تیم ایستگاه بازی

منبع: frandom

یک دیدگاه برای “بررسی داستان، گیم پلی و تاریخ انتشار بازی Ratchet and Clank Rift Apart به‌همراه 4 اسلحه اصلی کاراکتر”

 1. سلام
  من اولش فکر میکردم که این بازی یه بازی بچه گونه هستش اما وقتی گیم پلشو دیدیم
  کلک و پرام ریخت کلا شیو شدم
  خیلی جذاب بودش دلم خواست خب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...